rzewo po jego pniu. Nie jest to rozwiązanie, które można uznać za bezpieczne. Jeżeli nie chcemy ryzykować wypadku, wystarczy wynająć najprostszy podnośnik. Urządzenie takie zazwyczaj montowane jest na podwoziu auta dostawczego, możemy więc prowadzić je posiadając zwykłe prawo jazdy. Po dojechaniu na miejsce rozkładamy ramię podnośnika, wchodzimy do kosza i już możemy wykonywać wszystkie czynności. Inną opcją jest zwyżka, czyli urządzenie mające za zadanie unieść nas pionowo w górę. Również może być zabudowana na podwoziu samochodu dostawczego. Przyda się np. podczas malowania elewacji domu albo w czasie naprawy rynien, czy też wymiany okien. Niezależnie od tego co robimy, pamiętajmy że prace na wysokościach bywają niebezpieczne i dlatego trzeba przestrzegać wszelkich zasad BHP.
Pracując na wysokościach musi zachować jak
Prace na wysokościach należą do tych, które możemy zaliczyć do nieprzyjemnych, a w niektórych przypadkach - do niebezpiecznych. I to nie tylko sama wysokość może sprawiać nam kłopot. Pracując w otwartym terenie narażamy się na działanie czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne mogą nieraz fatalnie utrudnić wykonywanie różnych prac. Korzystanie z pomocy urządzeń ułatwiających jest wówczas nieodzowne. Podnośnik, zwyżka, drabina, wysięgnik to tylko te podstawowe. W niektórych przypadkach są to maszyny samobieżne. Wyposażone w odpowiednie ogumienie - dotrą do trudnych miejsc i poradzą sobie w ciężkim terenie. Mogą one być sterowane w różny sposób. Z kabiny kierowcy, z kosza roboczego wysięgnika, z przenośnego pulpitu sterowniczego lub inaczej. Kosz roboczy, który przenosi pracownika to kapitalna osłona. Czuje się on w nim bezpiecznie. Pracując na wysokościach musi zachować jak najdalej idące środki ostrożności. Może się zdarzyć, że będziemy pracować przy urządzeniach, które nie są wyłączone z prądu.
Zasady BHP w pracy na zwyżkach
Podnośnik jest jednym z ważniejszych sprzętów, gdy chodzi o szeroko rozumiane prace na wysokościach. By jednak użytkować je w sposób w pełni bezpieczny, należy zawsze przestrzegać odpowiednich przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzenie prac w sposób bezpieczny na zwyżce zależne jest między innymi od rodzaju sprzętu oraz stopnia dopasowania do niego poszczególnych zabezpieczeń. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonych prac trzeba będzie wybrać też właściwą zwyżkę. Do działań podejmowanych w budowlance , remontach, elektryce, czy też przy sprzątaniu najlepiej sprawdzi się dobrze znana wszystkim zwyżka koszowa. Można też wybrać te przegubowe, teleskopowe czy też nożycowe. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik przed podejmowaniem zadań na samojezdnej zwyżce musi zapoznać się z dokładną instrukcją stanowiskową BHP. Sam dobór sprzętu natomiast musi być dostosowany do występującego ryzyka na danym stanowisku pracy. Trzeba mieć też odpowiednie uprawnienia i nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnego udźwigu urządzenia.